Dönüşüm ve dönüşüm oranı kavramını anlamak için öncelikle HEDEF (GOAL) nedir bunu bilmeniz gerekir. İnternette varlığını sürdüren her websitesinin kendisine has hedefleri vardır. Birkaç örnek ile açıklamak istiyorum. Youtube’ın hedefi kullanıcıların daha fazla süre sitede kalması ve/veya ortalama video izleme süresidir. Dijital Master’ın hedefi siteye gelen kullanıcıların dijital pazarlama eğitimi başvurunda bulunarak form doldurması ve form dolduran kullanıcının teşekkürler sayfasına ulaşmasıdır. Bir e-ticaret sitesi için ise müşterinin ürünü sepete eklemesi veya satın alması sitenin hedefleri arasında olacaktır. Bir mobil uygulama için ise kullanıcıların uygulamayı yüklüyor olması veya yükledikten sonra premium bir özelliği satın alması en çok kullanılan hedeflerden biri olacaktır.. Merak etmeyin bu  yazının devamında hedef nasıl eklenir, dönüşüm oranı (conversion rate) ve dönüşüm nasıl takip edilir size anlatıyorum.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı (conversion rate) = sitenin hedefine ulaşan ziyaret veya işlem sayısı / toplam oturum sayısı’dır. Sitemi ziyaret edenlerden yüzde kaçı benim hedefimi gerçekleştirdi bu soruya yanıt bulmamı sağlar. Genel kullanım bu yöndedir. Örneğin Ağustos ayında dijital master dijital pazarlama eğitimi almak isteyen ve bunun için form dolduran kullanıcı sayısı 60, toplam ziyaretci sayısı 5000 diyelim. Bu  durumda ağustos ayı dönüşüm oranı (60/5000)*%=1,2. Bu durumda ağostos ayı dönüşüm oranı yüzde 1,2dir. Dönüşüm oranını arttırmak için ürün veya hizmetiniz ile daha ilgili hedef kitlelere ulaşmak, bununla beraber sitenizin hedefinizi gerçekleştirebileceğiniz bir site olmasını sağlamak bu bağlamda kullanıcıya tıklama sonrası geldiği sayfanızda(landing page) mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaşatarak site hedefini tamamlamasını sağlamak gerekir… Tamam dönüşüm oranını anladık. Ama şimdi danışmanlık yaptığınız veya çalıştığınız firma yetkisi size şunu soruyor. Bir dönüşüme kaç para harcadım. Yani lead başı maliyet nedir. Yaaani CPL(cost per lead) nedir? Hadi gelin bunu yanıtlayalım.

Dönüşüm Başı Maliyet – CPL(cost per lead) nedir?

Dönüşüm başı maliyet = lead başı maliyet… Lead başı maliyet kavramını günlük hayattaki bir cümle ile açıklamak istersem; attığım taş ürküttüğüm kuşa deydi mi? Reklam için harcadığım bütçe karşılığını buldu mu? Sorularının en net cevabıdır. Bu metrik sayesinde sitenize trafik çektiğiniz kanallardan hangisi başarılı bunu tespit edebilir, size kar getiren kanala daha fazla odaklanarak dönüşüm başı maliyetin yüksek olduğu dijital reklam kanalından vazgeçebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki analytics raporunu baz alalım. Buraya EDİNME>KAYNAK/ARAÇ alanından geldim.

Dönüşüm Oranı

Raporda sarı ile önemli alanları işaretledim. Burada facebook /leadads’ın diğerinden dönüşüm oranı anlamında daha başarılı olduğunu görebilirsiniz. Bir lead’e ne kadar ödeme yapıldığına dair.

Şimdi gelin bir de lead başı maliyet analizi örneği görelim..

Arama terimi Dönüşümler Maliyet / dönüşüm Maliyet
örnek kelime 1 ₺                              8.35 ₺      10.61
örnek kelime 2 13 ₺                              7.74 ₺    130.39
örnek kelime 3 1 ₺                              4.67 ₺         6.97
örnek kelime 4 2 ₺                              4.22 ₺      12.48
örnek kelime 5 2 ₺                              3.17 ₺         9.21
örnek kelime 6 2 ₺                              2.62 ₺         7.69
örnek kelime 7 2 ₺                              2.61 ₺      11.21
örnek kelime 8 0 —————————————— ₺      98.14

 

Yukarıdaki tablo gerçek veriler ile hazırlanmış olan bir Google Ads dönüşüm raporu Hesabın gizliliği için anahtar kelimeleri sakladım. Yeşil ile işaretlediğim kelimeler gerçekten diğerlerine göre dönüşüm başı maliyet tarafında fark yaratmış. Bu kelimelerde tıklama başı maliyetler duruma göre (kalite puanı vs.) arttırılabilir. Kırmızı ile işaretlediğim örnek kelime 8 de ise harcanan bütçe karşılığında herhangi bir dönüşüm gerçekleşmemiş. Bu kelimeyi listemizden çıkarmamız gerektiğini yorumlayabiliriz. Genel toplama bakacak olursak ağustos ayında bu adwords raporunda toplam bütçe 286.7 TL, gerçekleşen dönüşüm adedi ise 23 olarak görünüyor. O halde 286.7 / 23 = bir lead başı maliyet 12.46 tl ediyor.

Bu tutar işletme sahibi ile görüşülmeli ve bir malın üretim maliyetini hatta kargo malityetini ekleyerek hesap edilmelidir. Hedef dönüşüm başı maliyet bu rakamlara göre belirlenmelidir.

Facebook Yorumları