Bu yazımda ThruPlay nedir ve ne amaçla kullanılır detaylarına ineceğiz.

Facebook yeni yayına aldığı video reklam optimizasyon tipidir. Özellikli video izlendiğinde ücret ödemek isteyen reklam verenler için youtube trueview den sonra iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Video reklamın tamamının izlenmesi reklam veren için marka bilinirliği tarafında önem arz eder. Özellikle radyo, tv gibi diğer mecralarda devam eden eş zamanlı reklam kampanyalarınız var ise ThruPlay, trueview tarzı videonuzun tamamının veya önemli bir kısmının izlenmesine önem veren reklam optimizasyon biçimlerini kullanmanız doğru olacaktır.

Peki ThruPlay nasıl çalışır?

Video reklamınızın minimum 15 saniyesi veya tamamı izlendiğinde ödeme yaparsınız.

Facebook içi aşağıdaki reklam alanlarında thruplay’i kullanabilirsiniz.
  • Facebook: Akış, Yayın İçi Video, Hızlı Makaleler, Önerilen Video
  • Instagram: Akış, Hikayeler
  • Audience Network

Thruplay reklamlarınızı tek video, slayt ve hızlı deneyim (eski adıyla kanvas) reklam modellerinde kullanabilirsiniz.

thruplay

Nasıl oluşturulur?

1- Reklam verme amacı olarak video görüntüleme seçeneği seçilmelidir.

 

Facebook thruplay

Facebook thruplay

2- Kampanya ve reklam seti kurulumunda, bütçe ve plan seçeneğine gelin ve GELİŞMİŞ SEÇENEKLERİ GÖSTER seçeneğine tıklayın.

facebook-thruplay-2

3- Optimizasyon tipinde Thruplay seçeneğini seçin ama dikkat! Bu seçeneği seçmeniz ücretlendirme tipinizin thruplay olacağı anlamına gelmez. Bu seçenek facebook’un video reklamlarınızı reklam videolarının tamamını izleme alışkanlığı edinen kullanıcılara göstereceği anlamına gelir. Yani facebook elindeki datayı kullanarak gösterimleri optimize edecektir. Alıntı “Facebook bu reklamı videonun tamamını veya en az 15 saniyesini (hangisi önce gerçekleşiyorsa) izleme olasılığı yüksek kişilere gösterir. “

facebook-thruplay-3

4- Şu aşamada sizden ne zaman ücret alacağını seçeceksiniz. Eğer bu seçenek sizin tarafınızdan seçilmez ise CPM için ücretlendirme yaşayacaksınız.

facebook-thruplay-4

 

Raporlama tarafında da facebook’un yaptığı bir geliştirme var. Rapor sütunlarına thruplay  ve thruplay başına ücret seçeneği eklenmiş durumda. Sütunları özelleştirerek aşağıdaki metriklere ulaşabilirsiniz.

Thruplay = en az 15 sn veya tamamının izlenmesi durumu kaç defa gerçekleşti.

Thruplay başına ücret = En az 15 sn veya videonun tamamının izlenmesi için izlenme başına ne kadar ücret harcandı.

thruplay-metrik

 

Yazım hakkında yorumlarınızı aşağıya yazmayı unutmayın 🙂

Sedat

Facebook Yorumları