Freelance iş nasıl bulunur ve başarılı bir freelancer nasıl olunur bu yazımızda bu konuya yanıt vereceğim. Öncelikle Ben Sedat. Yaklaşık 8 yıldır aktif dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum. Şimdiye kadar her ölçekten şirketlere ve startup’lara dijital pazarlama danışmanlığı verdim. Bu süreçte edindiğim tüm iyi, kötü deneyimlerim sizindir 🙂
Öncelikle ‘Freelancer Nedir’ bu soruyu yanıtlayalalım. Freelancer; kendi mesai saatlerini kendisi belirleyen, bir veya birden çok şirket ile çalışma gerçekleştiren, sabit bir lokasyonda çalışma zorunluluğu olmayan kişilerdir.

Peki

Freelance İş Nasıl Bulunur?

Bugün bu soruyu yanıtlamak bundan 8 yıl önceye göre çok daha farklı. Açıkçası Web sitesi yapıp para kazanmak için kapı kapı işletme gezen biri olarak artık bu işlerin daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Bugün ise Freelancer danışman ile ihtiyaç sahibini buluşturan armut, bionluk, sahibinden gibi birçok aracı portal bulunuyor. İşe başlarken kesinlikle bu portallara kayıt olmanızı ve düzgün bir profil oluşturmanızı öneririm. Şunu söylediğinizi duyar gibi ” yahu arkadaş profil oluşturalım ama benim hiç portfölyom yok ki”. O halde sana bir kaç işverene ücretsiz destek olmanı ve gönüllü projelere dahil olmanı önerebilirim. O gönüllü işleri de workinton, impact hub, kollektif house, itü çekirdek gibi startupların toplandığı yerlerden iyi bir iletişim ile bulabilirsin. Ücretsiz danışmanlık her işletmenin hoşuna gidecektir.

Tamam portallarda  profillerinizi oluşturdunuz ama bununla yetinmeyin. Eğer imkanınız var ise kendinize ait bir porfolyo sitesi oluşturun ve içerisine talep toplayabileceğiniz ve iletişim bilgilerinizin olduğu bir alan ve form ekleyin. Eğer Google ads ve Facebook Ads bilginiz var ise potansiyel müşterilerinizi reklamlarınız ile de bu sayfanıza çekebilirsiniz. Kendi alanımda örnek verecek olursam aylık google da “dijital pazarlama uzmanı” , “dijital pazarlama danışmanı” kelimeleri için aylık 700 e yakın arama yapıldığını söyleyebilirim.

Bununla da yetinmeyin, Facebook da bulunan freelancer dayanışma, ve sektörel diğer gruplara kayıt olun, hedef kitlenizin de bulunduğu dahil olabildiğiniz whatsapp gruplarına girmeye çalışın. Genelde bu grupların birde whatsapp grupları olur. Şimdi ilk talebinizi, yani freelance ilk işinizi aldığınızı var sayıyorum.
Bundan sonrası>>>

Başarılı Freelancer Taktikleri

Potansiyel danışanınızdan talep size mesaj, mail veya portal yoluyla ulaştı. Onunla yazışarak mı sürece devam edeceksiniz. HAYIR.

1. Müşteriniz ile sesli bir iletişim kurun ve toplantı talep edin

Bu görüşmeden önce firmanın websitesine ve hedeflerine göz atmakta fayda var. Bir sonraki aşamada ise rakiplerini inceleyin ilk toplantıya elinize veriler, görseller ve onlar için düşündüğünüz fikirler ile gittiğinizde müşterinize değer katacaksınız.

2. İlk görüşmenize zamanında gidin

Bu konuda dikkatli olmaz isen müşterinin gözünde daha ilk dakikadan ”düzensiz adam” damgasını yersin.

3. Markayı benimseyin ve güven verin

Kesinlikle her işi yaparız fikri ile bir firmayla görüşme. Unutma ki piyasada yerli veya yabancı birçok işletmeyi mağdur eden, telefonlara yanıt vermeyen, aramalara sürekli toplantıdayım mesajı atan yüzlerce freelancer var. Çoğu işletme sorumlusu bu yüzden size temkinli yaklaşacaktır. Sana işin başında guvenmeyişini normal karşılaman gerekir. Bunu gidermek için ise çalışmaya başlamadan önce işletmeyi tanıman ve benimsediğini karşı tarafa hissettirmen gerekir. Ancak bir sonraki madde de aşırı önemli.

4. Toplantılar ve gözlemler yapın

 

İşletme yetkilileri ve departmanlar ile küçük toplantılar yapın, müşteriler ile görüşün, ofis ve varsa üretim döngüsünü yerinde gözlemleyin. Bu size örneğin websitesi tasarliyorsaniz websitesine eklemeniz gereken ek bir botun, reklam yapıyorsanız hedef kitle hakkında daha fazla fikir verir. Emin olun bu süreci yürütmeniz danışmanınızın da beğenisini kazanacaktır ancak önemli olan sizin kazanımlarınız olacaktır.

 

5. Aç gözlü olmayın, saatlerinizi satın

İyi bir talep toplama süreci geçirdiniz ve elinizde 50 adet danışmanlık yapacak iş var. Ben hepsini yaparım ne de olsa freelancer iş mi diyorsunuz. PATLADINIZ. Bir-çok ajansın ve freelancer ‘ın ellerindeki iyi müşterileri kaybetmelerinin ana sebebi genelde budur.  Eğer dahil olduğunuz her proje için haftada veya günde ne kadar zaman ayıracağınızı doğru hesaplamazsanız siz de birden kendinizi müşterinin telefon aramasına bile günlerce yanıt veremeyecek numara değişikliğine gidecek bir halde bulabilir ve müşterinizi kaybedebilirsiniz. Bunun olmaması için öncelikle her müşteriye ona ayıracağınız zamana göre teklif verin ve saatlerinizi müşterilerinize göre dilimleyin. Hiçbirimiz superman değiliz, sonsuza kadar çalışamayız. Aralarımız ve kötü günlerimiz var bunların hepsi hesabınız dahilinde olsun.

6. İş ve proje takip programları kullanın

Benim bu konudaki favorim trello. Ama piyasada bulunan basecamp kanban gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük kendinize yapılacaklar listesi çıkarın. Benim bu konuda favorim aşağıdaki excel macro’su.

yapilacaklar-listesi-to-do-list

 

Yazı güncellenmeye devam edecektir….

 

 

 

Facebook Yorumları